8 maja 2012 – Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi.
W dniu 8 maja 2012 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi.
Zgodnie z informacją zawartą na stronie Urzędu Zamówień Publicznych :
- Podstawowymi celami projektowanej ustawy wdrażającej postanowienia dyrektywy obronnej są:
1) prawidłowa implementacja przepisów dyrektywy obronnej, a tym samym wypełnienie przez Rzeczpospolitą Polską zobowiązania w tym zakresie wynikającego z Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
2) zapewnienie zgodności działań zamawiających z postanowieniami dyrektywy obronnej oraz z Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności mających na celu zapewnienie zgodności wydatkowania środków unijnych z prawem unijnym dotyczącym zamówień publicznych,
3) ochrona bezpieczeństwa państwa,
4) ochrona polskiego przemysłu obronnego i zapewnienie jego rozwoju,
5) racjonalizacja wydatków publicznych w zakresie zakupów w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa,
6) zwiększenie przejrzystości w zakresie udzielania zamówień publicznych. - W projekcie nowelizacji Prawa zamówień publicznych uwzględniono przede wszystkim przepisy dyrektywy obronnej 2009/81/WE, dotyczącej udzielania zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa, w zakresie:
• ochrony interesów gospodarczych państw członkowskich;
• większej swobody zamawiających w zakresie udzielenia zamówień;
• szybkości przeprowadzenia postępowania;
• zastosowania trybów niekonkurencyjnych;
• odpowiedniego zabezpieczenia interesów zamawiającego w zakresie bezpieczeństwa dostaw oraz ochrony informacji niejawnych. - Zakłada się, że projektowane zmiany będą służyć także m.in.:
• wzrostowi innowacyjności zamówień publicznych (chodzi o dopuszczenie stosowania dialogu technicznego przez zamawiających);
• zwiększeniu udziału małych i średnich przedsiębiorstw w realizacji zamówień publicznych (możliwość zobowiązania koncesjonariusza do wyboru podwykonawców w trybie postępowania konkurencyjnego oraz rozszerzenie metod prekwalifikacji wykonawców w oparciu o obiektywne i niedyskryminacyjne kryteria);
• poszerzeniu rynku zamówień publicznych otwartych na konkurencję (udzielanie zamówień „sektorowych” poniżej progów unijnych w oparciu o zasady równego traktowania, niedyskryminacji, przejrzystości, itp.);
• odbiurokratyzowaniu zamówień sektorowych przez zwolnienie zamawiających sektorowych z obowiązku żądania dokumentów od wykonawców objętych systemem kwalifikowania. - projekt ustawy przekazany na RM w wersji z dnia 7 marca 2012 r.
- Przewiduje się , iż od dnia wejścia w życie znowelizowana ustawa będzie stosowana do zamówień wszczętych i umów podpisanych po dniu obowiązywania nowej ustawy. Do zamówień wszczętych oraz do umów podpisanych przed tym dniem stosować się będzie przepisy dotychczasowe.
Jednocześnie przygotowane są projekty następujących aktów wykonawczych:
- projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie wykazu robót budowlanych (art. 2c)
- projekt uzasadnienia do projektu rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie wykazu robót budowlanych (art. 2c)
- projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie trybu postępowania w zakresie oceny występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa (art. 4c) w wersji przekazanej do Sekretarza Rady Ministrów przy piśmie z dnia 20 kwietnia 2012 r.
- projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie trybu postępowania w zakresie oceny występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa (art. 4c)
- projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej (art. 11 ust. 8)
- projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamwiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (art. 25 ust. 2)
- projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie zakresu informacji zawartych w rocznym sprawozdaniu o udzielonych zamówieniach, jego wzoru oraz sposobu przekazywania (art. 98 ust. 4)
- projekt uzasadnienia do projektu rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie zakresu informacji zawartych w rocznym sprawozdaniu o udzielonych zamówieniach, jego wzoru oraz sposobu przekazywania (art. 98 ust. 4)
- załączniik nr 1 do projektu rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie zakresu informacji zawartych w rocznym sprawozdaniu o udzielonych zamówieniach, jego wzoru oraz sposobu przekazywania (art. 98 ust. 4)
- załączniik nr 2 do projektu rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie zakresu informacji zawartych w rocznym sprawozdaniu o udzielonych zamówieniach, jego wzoru oraz sposobu przekazywania (art. 98 ust. 4
Nowe przepisy wykonawcze muszą zacząć obowiązywać w terminie 12 miesięcy od czasu wejścia w życie znowelizowanej ustawy prawo zamówień publicznych. Do tego czasu będą stosowane znowelizowana ustawa prawo zamówień publicznych oraz dotychczasowe przepisy wykonawcze.
- W dniu 4 czerwca 2012 r. projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi, przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 8 maja 2012 r., został skierowany do Sejmu.
Jednocześnie przekazano do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych kolejny projekt ustawy prawo zamówień publiczncyh w zakresie podwykonawstawa w wersji z 18.07.2012r.