Koncepcja nowego prawa zamówień publicznych
W dniu 6 czerwca 2018 r. na stronie internetowej Urzędu Zamówień Publicznych udostępniona została Koncepcja nowego Prawa zamówień publicznych. Na razie jest to zbiór założeń, który poddawany jest licznym konsultacjom, w celu wypracowania rozwiązań najkorzystniejszych dla funkcjonowania systemu zamówień publicznych.
Główne założenia Koncepcji nowego prawa zamówień publicznych to :
- przetargi ma poprzedzać rozeznanie rynku i zidentyfikowanie potrzeb zamawiającego poprzez konsultacje z przedsiębiorcami
- ewaluacja zrealizowanego zamówienia
- uproszczenie przetargów poniżej progu unijnego
- większy nacisk na stosowanie trybów negocjacyjnych
- wprowadzenie zamówień zastrzeżonych wyłącznie dla małych i średnich przedsiębiorstw
- częstsze stosowanie zaliczek i płatności częściowych
- wprowadzenie klauzul abuzywnych i ograniczenie możliwości wprowadzania do umów jednostronnych postanowień, także tych dotyczących kar umownych
- rozpoznawanie odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą w składzie trzyosobowym
- podejmowanie uchwał przez Zgromadzenie Ogólne KIO co kierunków orzeczniczych, wiążących członków składów orzekających
- powołanie jednego sądu w Polsce do spraw zamówień publicznych
Zmiana systemu zamówień publicznych to jeden z elementów reformy. Drugim ma być wprowadzenie polityki zakupowej. Będą to wytyczne wiążące zamawiających w zakresie właściwego stosowania prawa.
Jak wynika z Komunikatu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii “Administracja jako inteligentny klient kierujący rynek innowacyjnych dóbr z odpowiednim wyprzedzeniem ma stanowić ważny element systemu zarządzania jakością w gospodarcze (..) Polityka zakupowa państwa ma zatem wyznaczać najważniejsze zasady prowadzenia zakupów w sektorze publicznym i stać się elementem polityki rozwojowej kraju”.
Czy będą to dobre zmiany: czas pokaże.